Fethiye

Çevre Bilgisi
Fethiye, tarihi ve doğal güzellükleri ile daha önce hiç görmediğiniz yerleri görme imkanı sumaktadır. Fethiye'nin her bir mahallesi, köyü, beldesi birer tarih müzesidir sanki. Bir çok medeniyet burda yerleşmiş ve bizlere bir çok tarihi güzellik bırakmışlar. Akdenizin doğal güzellikleri ile bu değerler birleşince işte size tatil yapacağınız yer karşınıza çıkıyor.
ÖLÜDENİZ
Turizm yetkililerinin Tanrının dünyaya bahşettiği Cennet olarak tanımladığı Ölüdeniz, ünü ülke sınırlarını aşan bir turizm merkezidir. Ölüdeniz, sahile kadar inen yemyeşil çam ormanları, ılık denizi, yeşil, mavi ve menekşe renklerinin tüm tonlarının karıştığı uçsuz bucaksız kumsalı ile dünya harikasıdır. Özellikle 1975 m. yükseklikteki Babadağ dan buraya atlayış atlayış yapan paraşütcüler dünyanın en nefes kesen manzarasıyla yüz yüze gelmektedir. Bu eşsiz koyda restoran, alış veriş merkezi, sağlık kabinleri, duş tuvalet, büfe, soyunma odaları gibi sayısız turistik olanaklar bulunmakta ve yılın oniki ayında denize girebilmektedir. Kent merkezine km. uzaklıkta olan bu yöreye gün boyu dolmuş servisleri bulunmaktadir.
KELEBEKLER VADİSİ
350 metre yüksekliğinde tepelerde çevrili bu ilginç kanyon Ölüdeniz den 3-4 mil ötededir. Adını Temmuz ve Ağustos aylarında burada görülen Jarsey Tiger kelebeğinden almaktadır. Çevreyi bezeyen pembe zakkum çiçekleri, yaz kış kurumayan küçük şelalesi, geniş kumsalı, tertemiz denizi denizi ve pırıl pırıl çakıllarıyla bir dünya cenneti olan bu koya Ölüdeniz den tekne ile ulaşılabilinir. Dünya gezginlerinin buluştuğu bu kamp yerinde çalırlar, restoran, bar, ruf-bar, duş, soyunma odaları gibi olanaklar yer almaktadır.
SAKLIKENT
Kent merkezine 50 km. uzaklıkta, Kayadibi Köyü sınırları içindedir. 8 km. uzubluğunda ve yüksekliği yer yer 600 metreyi bulan bu eşsiz kanyon gizli bir doğal mucizedir. Olağanüstü bir turizm merkezi olan, yalçın kayalıkları, çam ağaçları ve tertemiz köpüklü kaynakları bulunan bu kanyonda doğa severler dağ tırmanışları, trekking ve yüzme gibi olanaklardan yararlanabilirler.
KAYAKÖY
Fethiye den 5 km mesafede Antik Karmilassos üzerine kurulmuş Rum yerleşim merkezidir. Bizans döneminde Levissi adını alan Kayaköy varolduğu sürecte Türk köyü ile birlikte yaşanmiş ve insanlığa dostluk, kardeşlik ve barış kavramının örneği olmuştur. 1922 yılında Türk ve Yunan hükümetleri arasında imzalanan mübadele anlaşması sonucu Kayaköy deki Rumlar ile Batı Trakya da yaşayan Türk nüfus yer değiştirmiştir. Günümüze ulaşan 2000 e yakın yarı harabe evleri ve kiliseleriyle Kayaköy yöresel mimarinin en güzel örneklerini sergiler.
DALYAN
Deniz Kaplumbağalarının ana vatanı Dalyan,Tatil köyümüze bir saat uzaklıktadır. (45 km) Dalyan'da bir başka gün daha geçirebilirsiniz. Dalyan Köyceğiz Gölünü denize bağlayan sevimli Dalyan Irmağı'nın (antik Calbis Irmağı) yanındadır.
TLOS
Fethiye ye 45 km. uzaklıktadır. Likya Federal Birliğı nin 6 büyük kentinden biridir ve spor merkezi olarak bilinmektedir. Uçan kanatlı atı Pegasus ile ünlü mitoloji kahramanı Bellaphoronte burada yaşanmıştır. Yapılan arkeolojık kazılar sonucu bu kentin yöredeki en eski Likya yerleşimi olduğu ve M.Ö. 2000 yılından önce kurulduğu saptanmıştır. Akropolün yer aldığı doğal kayalar üstünde yer alan mezarlıkta olağan üstü güzellikte ev tipi mezarlar bulunmaktadır. Nekropoldeki kral mezarının Bellarophonte ye ait olduğu bilinmektedir.
ARAXA
Antik Ksantos Irmağının çıkışında kurulmuş olup Fethiye ye 40 km. uzaklıktadır. Bu olağanüstü kaynak bir çok mitolojik öykülerde yer almaktadır. Bizans döneminden kalma sur duvarları, Türk hamamları ve su kemerleri bulunan kent günümüzde Ören Köyü sınırları içindedir.
LETOON
Likya Federal Birliğnın dini merkezidir ve Fethiye ye 55 km. uzaklıktadır. Tanrıça Leto, Tanrıça Artemiz ve Tanrıça Apollo ya adanmış üç tapınağı ile ünlüdür. 1962 yılından beri arkeolojik kazıların sürdürülmekte olduğu Letoon da erken Hıristiyanlık dönemine ait kiliseler de bulunmaktadır.
PINARA
Akdağ eteklerinde, Fethiyeye 55 km uzaklıktadır. Likyanın en büyük kentlerinden biridir ve yörede ilk güzellik yarışmasının yapıldığı yer olarak bilinir.
Tanrıça AFRODİT e adanmış olağan dışı mimariye sahip tapınağı önemini arttırmaktadır. Nekropoldeki yüzlerce güvercin yuvası tipindeki kamuya ait mezarlar eşsiz bir görünümdedir. Ulaşım: Araç kiralayarak yada hotelimizden temin edebileceğiniz günlük tur sayesinde gidilebilir.
CADIANDA
Fethiyeye 25 km uzaklıkta, Üzümlü yöresindedir. Likya Federal Birliğine en son katılan kent olarak bilinir. Olağandışı fiziksel özellikler taşıyan kentdoğal koşullar nedeni ile yıkıma uğramıştır. Son zamanlarda Fethiye Müzesi tarafından yapılan kazılarda sonucu ortaya çıkarılan Tiyatro, Agora ve Stadyum-Hamam kompleksi ile ilgi odağı konumunu kazanmıştır.
TELMESSOS
Antik kaynaklar Telmessosta çok büyük bir tiyatronun varlığından söz etmektedir. 1993 te Fethiye müzesi tarafından yapılan kazılarda, erozyon sonucu 3-4 m topral altına gömülmüş olan tiyatronun oturma yerleri gün ışığına kavuşmuştur. 1995 e kadar sürdürülmüş çalışmalarda tiyatronun ayakta kalmış tüm kesimleri orataya çıkarılmıştır. Erken Roma döneminde inşa edilmiş ve M.Ö II. Yüzyılda onarılmış olan tiyatronun 5000 kişilik kapasitesi bulunduğu ve Bizans döneminde arena olarak kullanıldığı saptanmıştır.
GEMİLER KOYU
Ölüdenizden yada Gemiler koyundan tekne ile ulaşılan adada M.S 5-11 yüzyıldaki Bizans dönemine ait kiliseler ve sivil yapı kalıntıları bulunmaktadır. Hıristiyanlığın ilk yayılma sürecinde bir merkez oluşturması ile önem taşıyan ada, Aya Nikola adıylada anılmaktadır.